Page images
PDF
EPUB
[merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small]
[ocr errors]

Captain George RAMSAY, C.B.
(Granted a Pension of £. 150 per annum, which ceased on promotion.)
Entered the Service

5 February 1821
Lieutenant-

30 April

1827 Commander

10 January - 1837 Captain

20 March 1843 When serving in the “Cambrian,” in 1821, was on several occasions engaged with Pirates in the Mediterranean.

On the 26th September 1854, commended for his great vigilance and exertions at the blockade of Helsingfors.

On the 20th August 1855 gazetted for an attack on Sweaborg, with praise for his active and useful exertions.

Served from July 1857 to September 1862 as Captain Superintendent of Pembroke Dockyard.

Hus been actively employed afloat as a Commissioned Officer upwards of twenty-three years.

150

[ocr errors]

Captain William John Cavendish ClIFFORD, C.B.
Entered the Service

21 February 1829
Lieutenant -

7 May 1838 Commander

7 March 1842 Captain

18 August - 1847 Wnen in command of the “Wolverene,” in August 1845, was engaged in the destruction of the Piratical Settlement of Malloodoo, in Borneo.

Commanded the “Centaur" from February 1855 to November 1858, which vessel was employed in the Baltic during the operations in 1855.

Has been actively employed afloat as a Commissioned Officer nearly fourteen years.

150

[ocr errors]

Captain the Hon. George FOWLER HASTINGS, C.B.
Entered the Service

14 August 1824
Lieutenant

7 January 1833 Commander

30 June 1838 Captain

31 January 1845 When Commander of the “ Harlequin,” in 1841, was employed during the latter part of the operations in China, and subsequently in the boats of that vessel led the attack on the Piratical Towns of Murdoo and Quallo Batto, on the Coast of Sumatra, for which services he was specially promoted to the rank of Captain.

Commanded the “Curaçoa” in the Mediterranean during the Crimean war, and was gazetted 8th March 1855 for the valuable services rendered by him in cooperating with the army at the attack on Eupatoria, and was subsequently honourably mentioned for his services by Omer Pacha.

Since June 1858, has been employed as Captain Superintendent of the Royal Clarence Yard, at Gosport.

Has been actively employed as a Commissioned Officer upwards of seventeen years.

[blocks in formation]
[merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small]

Is now in command of the “Terror” in charge of Naval and Victualling Establishments at Bermuda.

[merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors]

When Lieutenant of the “ Vixen," in 1845, commanded a Gunboat at the destruction of Piratical Forts at Malloodoo, in Borneo.

When in command of the “ Fury,” in 1849, was reported for his great zeal and gallantry during the operations against Pirates in the Chinese Seas.

Commanded the “Dragon ” in the Baltic in 1854; was present at the reduce tion of Bomersund and in other operations, and was commended for his great exertions and vigilance at the blockade of Helsingfors.

Subsequently commanded the “Odin," during the war in the Crimea, and was gazetted in September 1855 with praise for his services, in command of the Mortar Vessels at the siege of Sebastopol.

Was again, in November 1855, gazetted with special praise for his services at the fall of Kimburn.

Has been actively employed afloat as a Commissioned Officer fourteen years.

Carried forward

£.

5,400

6,150

[merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small]

When Commander of the “ Iwaum," at Jamaica in 1843, received the thanks of the Corporation of Kingston for very efficient services rendered in extinguishing a fire in that city.

In 1844, was for some months Acting Captain of the “ Imaum" in charge of the Naval Yard at Port Royal, and received the approval of his Commander in Chief for the efficient manner in which he discharged the duties devolving upon him as Senior Officer of the Jamaica Division of the West India Station.

Has been actively employed afloat as a Commissioned Officer upwards of sixteen years.

[merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small]

Whilst in command of the “Lynx” Brigantine on the Coast of Africa Station captured several Slavers.

Was specially promoted for good service to the rank of Captain, 27 June 1846.

Has been employed in charge of the Steam Reserve at Portsmouth since May 1861.

[merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small]
[merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small]

Commanded the battalion of Royal Marines in China at the capture of the
Taku Forts, and subsequent engagements during the advance upon Pekin.

[blocks in formation]

Sir John Richardson's first service was in the “ Nymph,” which accompanied Lord Gambier’s fleet to Copenhagen in 1807; he was in the boats of that ship when they attempted to cut out a French brig under Belem Castle in 1808, in which affair Captain Shirley, R.N., was killed.

Served as surgeon of Her Majesty's ship “ Bombay” at the siege of Tarragona in 1809; with Sir George Cockburn in the operations on the coast of Georgia; and was present at the capture of a fort and taking of the town of St. Mary's.

In May 1819 was appointed to accompany the Polar Land Expedition then fitting out, and was engaged therein till November 1822, when he returned to England.

On 1st January 1825 again proceeded on another Polar Land Expedition, and returned in April 1828, having in the two periods been employed in that service nearly seven years.

In 1848 he proceeded tɔ the Arctic Regions in search of the Expedition under
Sir John Franklin,

Held the appointment of Physician, and subsequently Inspector, of Haslar
Hospital from February 1838 to June 1855.

[merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small]
[merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small]

Dr. Rae was pressed into Her Majesty's ship “Culloden,” as AssistantSurgeon, from the East India Company's service, in March 1805; has been often in action with the enemy, and was present at the destruction of the Dutch squadron at Gressie and Sourabaya, in 1807 and 1808.

When surgeon of Her Majesty's ship“ Leyden,” he served on shore during the raging of the yellow fever at Carthagena and Gibraltar, in 1812.

From February 1838 to January 1849, Dr. Rae had the charge and superintendence of Melville Hospital, at Chatham, and from the latter date to September 1855 held the appointment of Inspector of Plymouth Hospital.

[blocks in formation]

Dr. Wilson was engaged from 1836 to 1840 in making up statistical reports of the health of the Navy, a work which he performed in

a very

able manner.

Upon the outbreak of hostilities in China, he proceeded to that station as Inspector of Hospitals and Fleets, and served there till the year 1845, when he was invalided and returned to England.

During the absence of Sir John Richardson on the Arctic Exploring Expedition in search of Sir John Franklin, Dr. Wilson performed the duties of Inspector of Haslar Hospital.

In May 1855 was appointed Medical Inspector of Greenwich Hospital, and in September 1859 Honorary Physician to Her Majesty.

Actual service, about twenty-seven years.

£.

6,150

6,150

« EelmineJätka »